Protein Price Comparison List 

Choosing the right protein powder for your workout routine can be tough, especially given the wide range of variants and prices.If you have been confused about protein prices in the market, here is an effective guide. 

How much is 1 kg protein?

Protein usually comes in boxes of 1 kg and that is roughly forty scoops. Since you will be using it every day, you can calculate how much you will need per month.

The average 1 kg protein price is around 3000 rupees. Depending on the brand, the variant, flavour, and your specific needs, the price can increase by a fair margin. 

What is the daily dose of protein serving?

Usually, your everyday protein serving should be anything between 1-2 scoops which is usually about 25-50 grams. You don’t need to consume more protein to gain more, you just need to be consistent with it. 

If you are looking to buy protein powder but are confused because of the options, we are providing a list of them along with the protein price. You can pick the one that suits your needs and budget.

Nutrabay Gold 100% Whey Protein Isolate

Consisting of an enzyme blend that helps with muscle recovery, this is one of the most affordable options on this list. It also has higher and faster absorption, making it efficient.  Yet it is good for beginners who are still getting used to their workout. 

It retails at around 3000 rupees. You can choose from flavours such as Cafe Mocha, Rich Chocolate Creme, Vanilla Ice cream, and Strawberry Milkshake.

Optimum Nutrition (ON) Gold Standard 100 Whey Protein Powder

Recommended by athletes of various sports, this is one of the best vegetarian options on the market. You can get 2 lbs of it for around 3295 Rupees.

This is a good deal for this protein price.

Ultimate Nutrition Prostar 100 Whey Protein

Another vegetarian option, the Ultimate Nutrition Prostar is built to give you maximum protein absorption. It helps with muscle recovery and growth. 

You can invest in this if you are looking to do intensive workouts. 

It has all the important components such as alpha-lactalbumin, beta-lactoglobulin, immunoglobulins, glycoaminopeptides lactoferrin and lactoproteins.

It is available in numerous flavours such as Banana, Cardamom, Chocolate Cream, Chocolate Mint, Cocoa Mocha, Mango, Peanut Butter and Jelly, Raspberry, and Rum Raisin, Strawberry and Vanilla Cream.

If you were to buy a 5.28 lbs pack, you would have to pay 5439 rupees for it.

Big muscles Nutrition Protein 26g Refreshing Hydrolysed Whey Protein Isolate

This is one of the most affordable vegetarian options on this list. Available in four flavours such as mango, guava, pineapple and mango orange, this is the taste of the summer when you are ready to sweat it out at the gym.

The protein price for this is 1750 rupees for 2.2 lbs. 

BSN Syntha-6 Protein Powder

The BSN Syntha-6 is a non-vegetarian option on this list that is popular because of its ingredients – Whey (Isolate & Concentrate), Casein (Micellar Casein and Calcium Caseinate), Milk Protein Isolate, Egg Albumin, & Glutamine peptides.

If your target is to recover from serious fatigue and injury and to build up your strength, then you should go for this one. 

Available in two flavours – chocolate milkshake and vanilla ice cream, the protein price for this is 6030 rupees for 5 lbs of protein. 

Optimum Nutrition Gold Standard 100% Isolate

A little on the steep side, this is perfect for people who have an intensive routine and want to get maximum results from their efforts. It is vegetarian as well.

You can get 3 lbs for 6839 rupees. 

Why is protein so expensive?

Whey protein scoop. Sports nutrition.

You must have also had this question at least once while scrolling endlessly to find the right fit. The reason protein price is so much is that the ingredients used in it such as whey, casein, eggs, rice, soy, pea, and hemp are expensive to extract and turn into protein powder. 

How to choose the right protein for yourself

While it may seem like all the proteins are ultimately the same, depending on what they are made of and how much their intake is, you will have different outcomes. You need to discuss your needs and goals with your trainer and then choose the one that is the right fit for you.

Understandably, you might want to choose a cheaper option, to begin with. It could be because you are sceptical, or want to see how it affects your body and progress. However, we would like to suggest that you go by the average protein price in the market and buy something in that range so that you get results from a good source. If you are serious about working on yourself, you will have to invest and be genuine about it as well.

Make a Match with Your Body

While picking the protein, apart from protein price, you should look at the ingredients, in case you are allergic to something. Apart from that, you should also check out quality assurance, that is, read the reviews and see what people who have already bought the protein have to say about it.

It is important to research such things because you should not be jeopardizing your health because of some influencer on social media or trying to save a few pennies. 

While we are on this topic, we want to clarify that no protein powder, no matter how expensive will help you gain muscle on its own. It is merely a catalyst and booster and you will have to work hard at the gym to see effective changes in your body.

While researching for protein price make sure you know how much you are getting for the price, and what flavour you want to pick. You have to consume it every day, so you better make it something good.